2 Kasım 2013

BİLEZİK YENİLEMECE

Tanesini 1 TL'ye aldığım, şu yazımdaki ilk fotoğrafta (sol üstte) görülebilecek fosforlu turuncu bilezikler, yenileme serisinde ikinci sırayı aldılar.


Nasıl yapıldığını paragraf paragraf anlatacak değilim. Zira o kadar kolay oldular ki, ben bile şaşırdım. Tek yapmam gereken, kullanacağım iplerin rengine karar vermek ve bileziklerin etrafına sarmak oldu diyebilirim.

Ben kanaviçe ipliği kalınlığında ama ondan daha yünsü yapıda yumaklar kullandım. Bunları, ilk defa kanaviçe deneyeceğim zaman, çok uygun fiyatlı oldukları için, deneme amaçlı olarak Kürkçü Han'dan almıştım.

Renk olarak kıyafetlerimde en çok tercih ettiğim gri ile, elimdeki renklerden ona en çok yakışan uçuk pembe-somon arası bir rengi seçtim. Yumağın tümü çok büyük olduğundan, yeteceğini düşündüğümden biraz daha fazlasından minik birer yumak yaptım ve onları kullandım.

İnternetteki diğer uygulamalarda, ipliği yapıştırmak için genelde silikon tabancası kullanılmış. Fakat benim bileziklerim yumuşak ve bükülebilir bir malzemeden olduğu için, sıcakla eriyeceklerini düşünerek kullanmadım. Açıkçası gerek de olmadı.

İlk olarak, 1 cm'lik kadar bir kuyruk bırakarak bir noktadan sarmaya başladım ve bıraktığım kuyruğu da, sardığım yönde içeride bırakarak ilerledim. Hiçbir hesaplama yapmadan, gözüme hoş geldiği şekilde bir rengi bırakıp, diğer renkle ufak bir düğüm atıp (tekli) devam ettim. İlk rengin yününü yine altta bırakarak, bunun üzerinde sardım. Böylece her seferinde kes-yeniden bağla yapmam gerekmedi. İçeriden de oldukça temiz bir görüntüsü oldu böylece.


Sonuna geldiğimde, bu kez tam bir düğüm atıp, yarım santimlik kuyruklar bıraktım; ve bu kez bunları silikon tabancasıyla, çok hafif biçimde alttaki ipliklere yapıştırdım.

İtiraf etmeliyim bilezikle arası çok iyi bir kadın değilim. En azından açma-kapama mekanizması olmayanlarla. Çünkü bileklerim oldukça ince ve sürekli elimin ortalarına sarkmalarından hoşlanmıyorum. Ancak ne hikmetse (muhtemelen kendim yaptığım için) bunlara hemen kanım kaynadı. Keşke o 1 TL'lik bileziklerden birkaç tane daha alsaydım diye düşünmeden edemiyorum şimdi...

9 yorum:

 1. çok güzel olmuş ama ne yazık ki silikon tabancası gerekiyor bir çok yenileme işinde:((

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Silikon tabancasını edinmek de kullanmak da çok kolay. Öyle atla deve bir meblağ da tutmuyor açıkçası. Gönlünüz varsa bir tane edinin bence. Dediğiniz gibi, birçok yerde lazım oluyor ;)

   Sil
 2. Valla hoş bir dönüşüm olmuş. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkürler, beğenmene çok sevindim!

   Sil
 3. ne güzel bir blog ne güzel fıkırler artık takıpteyım bende bloguma beklerım sevgıler :)

  http://prensesin-masali.blogspot.com/

  YanıtlaSil
 4. ne güzel bir blog ne güzel fıkırler artık takıpteyım bende bloguma beklerım sevgıler :)

  http://prensesin-masali.blogspot.com/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beğendiğinize çok sevindim. Sizin blogunuzda çok hoş...

   Sil
 5. sevgili ololi,birkac duzgun dikis bloglarindan birisiniz fakat cok uzun aralar veriyorsunuz ,keske daha cok post yayinlasaniz dikisle ilgili,sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yarama tuz bastınız desem yalan olmaz herhalde! Ben de daha çok yazmak istiyorum ama hayat her zaman işbirliği yapmıyor :( Önümüzdeki aylarda biraz artabileceğini umuyorum ama söz vermeyeyim yine de :)

   Sil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...