22 Mayıs 2011

MÜZİK KUTUSU

Bugün Hürriyet Pazar'da Amy Winehouse ve ardıllarıyla ilgili bir karşılaştırma yazısı vardı. Amy'nin uyuşturucu bağımlılığı, hastalıklı zayıflığı ve sorunlu özel hayatının kariyerinin önüne geçtiğinden bahsediyor; fakat geniş kitlelere sevdirmeyi başardığı soul ve caz sayesinde yeni nesil sağlıklı Amy'lerin ortaya çıkmasına neden olduğunu yazıyordu.

Söz konusu sağlıklı Amy'leri neredeyse hiç tanımadığım için youtube semalarına yelken açmak zorunda kaldım.

İlk aday yabancı bloglarda adını sıkça gördüğüm Adele idi. Albümünün tamamını dinleme şansı bulamadım ama "Rolling in the Deep" parçası gerçekten etkileyici; tabii Adele'in sesi de. Yakın durmakta yarar var!


İkinci aday olan Duffy'nin "Mercy" isimli parçasına radyoda rastladığım zaman keyifle dinliyordum fakat kimin söylediğine dair en ufak bir fikrim yoktu. Parça müthiş eğlenceli; Aretha Franklin'in "Respect"ini hatırlatıyor bana. Fakat kızcağızın sesi nedense kulaklarımı tırmalıyor; biraz daha pes söylese daha iyi olacak diye düşünüyorum.


Üçüncü sıradaki Corinne Bailey Rae hakkında ise en ufak bir fikrim yoktu (internet olmasa ne yapardık!). Sesi hoş; dinlediğim parçaları fena değil; kendisi de müthiş hanım hanımcık anlaşılan. Ama...


... Ama işte hiç birisi Amy Winehouse gibi değil. Evet, kadın müthiş sağlıksız bir hayat sürüyor olabilir; yaşam tarzı yüzünden kariyeri zaman zaman tehlikeye giriyor olabilir. Hiçbir şeyi takmıyor, kendince gününü gün ediyor olabilir. Veya onun da, dünyadaki kötülüklere, hayatın saçmalıklarına katlanabilme yöntemi budur.  Kim bilebilir ki?


Mutlu, umutlu ve sağlıklı Pazarlar...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...